نسخه انگلیسی سایت نسخه پارسی سایت
021-88590891

ضرورت رعایت و اعمال اصول تشریفات و پذیرایی در واحد های غذایی و اقامتی

  • معنای لغوی تشریفات:

تشریفات از کلمه شرف به معنی علو و بزرگی گرفته شده است و در فرهنگ معین به معنی(مراسم پذیرایی آبرومندانه) تعبیر شده است. در لغت نامه دهخدا به معنی آرایش و زینتی که برای پذیرایی از میهمانی محترم در خانه می‌دهند و آنچه از ماکول(خوردنی) و نوشیدنی حاضر می‌نمایند یا به عبارتی تکلفی که میزبان برای خوشگذرانی میهمان انجام می‌دهد.

 

  • مقدمه:

هر کشوری دارای آداب و رسوم خاصی است که زاییده شرایط زندگی مردم آن کشور است. ولی به طور کلی بین همه ملت‏ها، اصول کلی اخلاقی مشترکی وجود دارد که پایه و اساس این اصول آن است که افراد انسانی تنها به منافع و خواسته‏های خود توجه نکنند و با گفتارها و رفتارشان احساسات دیگران را جریحه‏دار نسازند و آنچه بر خود نمی‏پسندند به دیگران نیز روا مدارند. در دنیای امروز برقراری ارتباط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و حتی خانوادگی، منوط به رعایت اصول و آیین تشریفات است.

تعریف تشریفات: تشریفات نه به معنای تجمل‏گرایی و تجمل‏پرستی، بلکه به معنای نظم‏دهی و نظم‏بخشی در یک سازمان که روند فعالیت‏های منسجمی را در پیش دارد، از اصول اولیه ارتباطات اجتماعی به شمار می‏رود. تشریفات رعایت یک سری قوانین رفتاری است که نه تنها توسط نمایندگان یک کشور بلکه توسط نمایندگان و کارگزاران اکثر نظام‏های سیاسی و اجتماعی رعایت می‏شود و متناسب با ساختار اجتماعی و فرهنگی، ویژگی‏های مذهبی و تاریخی و آداب و رسوم یک کشور تغییراتی در اجرای آن به عمل می‏آید. اما در برخی از موارد رفتاری، اصول مشابهی وجود دارد که فراگیری و رعایت این اصول، به طور فراگیر و همگانی نظم را در قالب رفتاری منسجم در دستگاه‏ها و سازمان‏ها به ارمغان خواهد آورد. این مجموعه گامی کوچک در این جهت است که می‏تواند در ابعاد گوناگون زندگی، محل کار، اماکن عمومی، گفتگوهای رسمی، سفرها و… به کار آید.

 

بعضی از اصول کلی تشریفات عبارت است از:

  • معیارهای موجود در خصوص مسایل تشریفاتی، نتیجه همکاری‏های متقابل میان افراد در زمینه‏های گوناگون اجتماعی است. بدون رعایت این معیارها که امروزه به آیین تشریفات معروف هستند، برقراری روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و حتی خانوادگی امکان‏پذیر نیست.
  • تشریفات، یک واژه‏ی فرانسوی است که مشخص کننده معیارهای رفتاری بوده و شامل قوانین مرسوم نزاکت و آداب و رسوم در جامعه می‏باشد. تشریفات امروزی، دربردارنده آداب و رسوم معمول نزد تمامی ملل از گذشته‏های دور تاکنون است. این قوانین رفتاری از آنجا که به وسیله نمایندگان و کارگزاران اکثر نظام‏های سیاسی و اجتماعی رعایت می‏شوند، قوانینی عمومی و فراگیر محسوب می‏شوند. البته مردم هر کشور متناسب با ساختار اجتماعی و فرهنگی، ویژگی‏های تاریخی، آداب و رسوم خود، تغییراتی را در اجرای آن اعمال می‏کنند.
  • بسیاری از قوانین تشریفات رسمی، مشابه آداب متداول میان عامه مردم است. تفاوت اصلی در این است که رعایت قوانین تشریفات نزد سیاست‏مداران اهمیت بیشتری دارد تا آن اندازه که رعایت نکردن یا نقص این قوانین، می‏تواند به اعتبار یک کشور یا نمایندگان ویژه آن کشور لطمه وارد کرده و همکاری میان دولت‏ها را با مشکل روبرو سازد.
  • رعایت تشریفات، مطلق نیست، بدین معنی که رعایت آن‏ها منوط به مکان، زمان و شرایط فرق می‏کند. رفتار غیرقابل قبول در یک محل و در شرایط خاص، می‏تواند در جای دیگر و در شرایط متفاوت، مناسب و بجا تلقی گردد. به عنوان مثال در میهمانی‏های رسمی، ماهی خوردن بدون استفاده از وسایل مخصوص و یا برداشتن گوشت با دست پسندیده نیست، در حالی که سفرهای تفریحی انجام این گونه اعمال کاملاّ قابل قبول است. اصول و قوانین تشریفات بر خلاف معیارهای اخلاقی قراردادی هستند و حکم قوانین امضاء نشده را دارند، از این رو هر دیپلمات باید اصول و قوانین تشریفات را خوب بیاموزد و آن‏ها را رعایت کند تا اعتبار کشور خود را در سطح بین‏المللی افزایش دهد.
  • قابل توجه آن که شخصی باادب و با نزاکت، تنها در مراسم رسمی مطابق با اصول تشریفاتی رفتار نکرده، بلکه نزاکت واقعی ایجاب می‏کند که چنین فردی بر اساس نیت خیر خود نظام اجتماعی را نیز به هم نزند، با کلام و عمل خود کسی را نرنجانده و شخصیت او را تحقیر نکند. متاسفانه در میان ما افرادی با معیارهای رفتاری دوگانه به چشم می‏خورند به طوری که در محل کار با آشنایان و دوستان باادب و خوش رفتار هستند ولی در خانه با نزدیکان خویش، نه تنها بدون تعارف و تشریفات بلکه حتی به صورت خشن و بی‏ادبانه رفتار می‏کنند. این امر حکایت از فرهنگ پایین و تربیت بد این افراد دارد. همچنین گاهی افرادی را می‏بینیم که در اماکن عمومی بلند صحبت کرده و یا می‏خندند و اطرافیان را ناراحت می‏کنند. ته سیگار و کاغذ باطله در پیاده رو می‏اندازند و کفش کثیف می‏پوشند. در هنگام صحبت با دیگران، سیگار را از لب بر نمی‏دارند و دست‏شان را از جیب‏شان بیرون نمی‏آورند. در معاشرت با آشنایان و یا حتی با آن‏هایی که آشنایی کمتری دارند کنجکاو و سمج هستند. در ارتباط با اطرافیان خشن بوده و با بی‏ادبی به پرسش‏ها پاسخ می‏دهند. تنه می‏زنند و عذرخواهی نمی‏کنند. از این رو می‏توان ادعا کرد که بسیاری از افراد جامعه قوانین ابتدایی معاشرت با اشخاص دیگر را نیاموخته و به آن‏ها عادت نکرده‏اند. از طرفی اغلب پیش می‏آید زمانی که در رستوران، ضیافت و میهمانی‏ها هستیم اشخاص خوش تیپ و خوش لباس را می‏بینیم که حتی آداب اولیه سر میز نشستن را نمی‏دانند و نمی‏توانند از کارد، قاشق، چنگال و لیوان استفاده کنند. در چنین شرایطی است که تشریفات جلوه واقعی خود را نشان می‏دهد و کمبود آن به خوبی احساس می‏شود آن گاه می‏توان مشاهده کرد که چگونه این هنر به رفتار افراد در زندگی، در حین کار، در اماکن عمومی در گفتگوهای رسمی و … نظم می‏بخشد.

 

آموزش و اصلاح الگوهای رفتاری و آداب معاشرت و پذیرایی ازمهمانان خارجی، مهمانان داخلی، سفرهای داخلی و خارجی، جلسات رسمی، جشنواره ها، سمینارها، بازدید ها، نمایشگاه ها، اصول ارتباطات کلامی و غیر کلامی، نحوه معرفی در مهمانی ها و جشن ها، ظاهر لباس و شیوه های آرایشی، آداب مهمان نوازی، انواع پذیرایی و سبک های اجرایی آن، آموزش های مدیریت تشریفات، مبانی و مفاهیم تشریفات، آداب معاشرت در مکان و زمان، اصول و فنون پذیرایی، آگاهی از فرهنگ و آداب و رسوم ملی و بین المللی در تشریفات و پذیرایی از مهم ترین مباحث طرح شده در این حوزه است که تجهیز سازمان ها، شرکت ها، موسسات و مراکز اقامتی و تفریحی ضروری و برهن است. این آموزش ها در بالاترین سطوح علمی و عملی و توسط اساتید با تجربه و عالم به تشریفات و پذیرایی مدرن و منطبق بر اصول بین المللی در گروه طرح و ساخت پرسا قابل ارائه می باشد.


امتیاز شما به این مطلب :
(1 رای دهنده, 5 امتیاز, امتیاز میانگین: 5.00 از 5)

از صفحات ديگر سايت ديدن کنيد

نتایج طراحی صنعتی آشپزخانه و اثرات اقتصادی و مدیریتی آن بر تولید غذا

طراحی صنعتی یک آشپزخانه منطبق با استاندارد های داخلی مورد نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان ملی استاندارد ایران و ضوابط مورد تایید اتاق اصناف ایران و استاندارد های بین المللی ایمنی و بهداشت از قبیل ISO 22000, HACCP, SFBB, GMP...

ضرورت های مدیریتی و اقتصادی ایجاد آشپزخانه های صنعتی

امروزه در همه فعالیت های اقتصادی، به کارگیری آخرین متد  و اصول معماری و مهندسی به جهت افزایش توان تصمیم سازی و تصمیم گیری مدیران، کاهش هزینه های تولید و ارتقای بهره وری در همه حوزه ها از جمله نیروی انسانی، مواد اولیه،...

نقش ایمنی و بهداشت در آشپزخانه صنعتی

با توجه به ضرورت ارتقای شاخص های بهداشتی به منظور افزایش پارامتر های ایمنی در غذا و نوشیدنی امروزه استقرار نظام ها و آیین نامه های استاندارد مطابق با آخرین یافته های علمی در سراسر جهان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.استفاده...
طراحی داخلی رستوران

مراحل اجرا و بهره برداری آشپزخانه های صنعتی

اهمیت و استانداردهای آشپزی صنعتی در آشپزخانه های صنعتیآشپزی صنعتی یکی از پنج محور شاخص های ارزیابی می باشد؛ که تقویت این بخش در هر کسب و کار مرتبط با حوزه غذا می تواند در ارتقاء کمی و کیفی غذا بسیار نقش آفرین...
کترینگ چیست

کترینگ

شاید تا به حال واژه کترینگ را شنیده باشید. شاید حالا هم که این کلمه را می‌خوانید یک لفظ بیگانه و بی‌معنی به نظرتان برسد، اما اگر از آن دسته افرادی باشید که زیاد با هواپیما به سفر می‌روید یا به دفعات در...
تجهیزات آشپزخانه صنعتی

تجهیزات آشپزخانه صنعتی

در ابتدای راه اندازی یک آشپزخانه صنعتی، بدون شک داشتن اطلاعات کامل در مورد نوع تجهیزات مورد استفاده در آشپزخانه صنعتی کمک قابل توجهی به بهینه شدن هزینه ها می نماید، کارشناسان گروه بین المللی طرح و ساخت پرسا با تجربه بالای...
کلیه حقوق سایت متعلق به گروه بین المللی طرح و ساخت پرسا می باشد. کپی برداری از طرح و محتوای سایت پیگرد قانونی دارد.
طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پرشین تیک
پذیرش نمایندگی