نسخه انگلیسی سایت نسخه پارسی سایت
021-88590891

طراحی آشپزخانه صنعتی

طراحی و چیدمان آشپزخانه:

در این مرحله پس از تعیین ماشین آلات و تجهیزات آشپزخانه صنعتی، زون بندی و طراحی چیدمان آشپزخانه صنعتی بر اساس استانداردها و اصول ایمنی و بهداشت (ISO 22000, HACCP, GMP) انجام می گردد؛ در این راستا فرآیند انبارش، آماده سازی، طبخ، سرو، دلیوری، توزیع، جمع آوری و شستشوی ظروف مد نظر قرار می گیرد. از سوی دیگر در طراحی معماری کیترینگ مسائل مهمی مانند “مسیر یک طرفه- کمترین تردد- بیشترین عملکرد” به عنوان اصول محوری می باشد. دپارتمان طراحی معماری موارد ذیل را تحویل می دهد:

  • پلان زون بندی معماری(انبارها، سردخانه ها، آماده سازی ها، آشپزخانه گرم و سرد، دلیوری و …)
  • پلان تیپ بندی و چیدمان ماشین آلات سنگین و تجهیزات سبک.
  • پلان مساحت و دما و کد ارتفاعی.
  • نما و برش و پلان ابعاد و اندازه گذاری.
  • پلان ظرفیت سردخانه ها.

 

  • پلان بزرگ نمایی.
  • جدول نازک کاری.
  • پلان تیپ بندی درب و پنجره.
  • ارائه دتایل های اجرائی پروژه.

سپس بر اساس نوع منو، نحوه دلیوری غذاها، فضا و کالبد محل پروژه نقشه های معماری بر پایه اصول GMP طراحی شده و پس از بررسی تحلیلی مکانیزم و عملکرد آشپزخانه توسط دپارتمان آشپزی صنعتی، نقشه معماری نهایی طراحی می گردد. همزمان نقشه ها جهت بررسی به واحد ممیزی شرکت تحویل شده تا انطباق طرح را با استانداردهای HACCP بررسی کنند. این موضوع باعث می گردد کلیه پروژه های طراحی شده توسط شرکت گواهینامه های ایمنی و بهداشت را اخذ نمایند.

صنعت کترینگ هواپیمایی

کترینگ

 

چرا طراحی آشپزخانه صنعتی بر انتخاب تجهیزات آن اولویت دارد؟

راحتی حرکت کارمندان در آشپزخانه :
اگر یک آشپزخانه صنعتی بصورت استاندارد و صحیح طراحی شده باشد، این امتیاز ویژه را دارد که کارمندان میتوانند بدون برخورد با یکدیگر یا وسایل، به آسانی کار آشپزی را انجام دهند.، پر واضح است که این امر، موجب افزایش سرعت کار در آشپزخانه و در نتیجه افزایش راندمان کاری و از همه مهمتر کاهش ساعت انتظار مشتری در رستوران می باشد.

 

بهرهوری انرژی :
بهره وری انرژی جزو اولین و مهمترین مواردی است که باید در طراحی یک آشپزخانه صنعتی مورد توجه قرار گیرد. چرا که موجب صرفه جویی در پول و هزینه های جانبی آشپزخانه مانند هزینه آب و برق می شود. به منظور بهینه سازی مصرف انرژی باید یخچال ها  و تجهیزات آشپزخانه صنعتی تا حد امکان از هم فاصله داشته باشند. علاوه بر این برای به حداکثر رساندن بهره وری انرژی  تجهیزات پخت و پز در نزدیکترین مکان ممکن به هود نصب شده در آشپزخانه قرار گیرند.

 

ارگونومی آشپزخانه صنعتی :
واژه ارگونومی (Ergonomics)  آمیزه ای از دو واژه ارگو ( Ergo )   به معنای کار و نوموس (Nomos ) به معنای قانون و قاعده طبیعی مشتق شده است و در لغت به معنای قوانین طبیعی كار است.

هدف اصلی علم ارگونومی طراحی است كه سعی دارد دستگاهها، محیط كار و مشاغل را با توجه به توانائیهای جسمی و فكری، محدودیتها و علایق انسانها طراحی نماید.
با توجه به حجم بالای کار در یک آشپزخانه صنعتی، توجه به ارگونومی در طراحی آشپزخانه صنعتی میتواند تاثیر بسزایی در کاهش خستگی کارکنان و آشپزها داشته باشد.


امتياز شما به اين مطلب :
(8 رای دهنده, 38 امتیاز, امتیاز میانگین: 4.75 از 5)
کلیه حقوق سایت متعلق به گروه بین المللی طرح و ساخت پرسا می باشد. کپی برداری از طرح و محتوای سایت پیگرد قانونی دارد.
طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پرشین تیک
پذیرش نمایندگی